Çocuğumla Bağımı Nasıl Güçlendirebilirim?

post preview

Çocuklarda güven ne demektir, güveni neler destekler? gibi sorular aklımıza gelebilir. Bu sorularımızın cevabını şu şekilde açıklayabiliriz: Çocuklar temel anlamda güveni anneleri ya da onlara birincil bakım veren kişilerle sağlarlar. Temel anlamda güven kavramını yani ‘’Bağlanma’’ terimini ilk kullanan ,İngiliz psikanalist John Bowlby’dir.

Bowlby’ye göre anneye yakınlık, hayatta kalmak için gereklidir. Güvenlik ve neşe verir. Anneden ayrılmak da kaygı üzüntü ve depresyon doğurur.

Anne-çocuk ilişkisindeki süreklilik, tutarlılık, aynılık çocukta temel güveni oluşturur. İki kişi arasında ilişkiden doğan güven duygusu, çocuğun gelecekte kuracağı bireylerarası ilişkilerin temelini oluşturur. Anne bebeğin davranışlarına duyarlıysa, bebek anneye güvenle bağlanır, anne bebeği reddediyorsa bebek bu güven duygusundan yoksun olur.

Gülümseme, mimikler çocukla temas, öpme uzun süreli bakışmalar (özellikle emzirme esnasında) anne bebek/çocuk bağını oluşturur. Bu bağın güçlenmesi için temas çok önemlidir. Bu sebeple yeni doğum yapmış annenin bebeğiyle kendisiyle hemen buluşturulması önemlidir.

Güvenli bağlanan çocuklar okul öncesi dönemde; rekabetçi, özgüvenli, arkadaş canlısı, bağımsız özelliklere sahip, sorun çözmede başarılı bireyler haline dönüşürler.

Yapılan araştırmalar diyor ki; güvenli bağlanma yaşamış bireyler çocuklarıyla da aynı bağlanma yoluyla bağlanır ve bu miras olarak kuşaklar boyunca taşınabilir.

Yapılan bir araştırmada annelerinden ayrı olarak kapalı bir yerde büyütülen maymunlar iyi gelişmedikleri, tedirgin ve içe kapanık oldukları gözlemlenmiştir. Ormana bırakıldıklarında da oyun oynamadıklarını, zorla çiftleştirildiklerini, yavrularına bakmayıp emmek istediklerinde ısırıp tekmeledikleri gözlemlenmiştir. Tek açıklaması, anne sevgisinden yoksun büyümüş maymunların annelik yeteneği gelişmediğidir.

Başka bir deneysel çalışmada, annelerinden küçükken ayrılan maymunlar kafese konur. Kafeste telle kaplı ama gövdesinde biberon olan bir maymun ve diğeri kumaşla kaplı olan iki maymun vardır. İkisine de sıcaklık olsun diye ışık verilir. Maymunlar ilk olarak biberonluya gider ama orada çok zaman kaybetmeyip kumaşla kaplı maymuna giderler.

Bebeğimi/Çocuğumu Güvenli Bağlanmaya Nasıl Teşvik Edebilirim?

  • Bebeğinize sürekli aynı kişiler bakmalı.
  • Geceleri de dahil olmak üzere bol fiziksel temas kurulmalı.
  • Ayrılık sırasında bebeğinizin, tanıdık ve sıcak biriyle kalması sağlanmalı.
  • Bebeğinizin ihtiyaçları hemen karşılanmalı.
  • Duyarlı ve sevgi dolu bir ilişki kurulmalı.
  • Hiçbir zaman yalnız ağlamasına terk edilmemeli.
  • Stres boşaltmak için ağladığında kucağınıza alıp, empati göstererek ve dinleyerek kabul edilmeli.
  • Cezalandırılmamalı.
  • Kendi stresinizi yönetmekte zorlanıyorsanız destek alınmalı.